Home Administration Board of Education Elementary School Jr/Sr High School Guidance Library Calendars/Schedules Faculty & Staff Parent Resources PTO Event Pictures Job Opportunities Community Links Contacts Honor Society Sports Schedules Registration Health Services Adult Education Technology Pesticide Notice Special Education

 

E-mail addresses for faculty are first initial last name @whufsd.org

Example: jdoe@whufsd.org

 

 

 

 

Kindergarten

Patricia Day 

Bonny Gabriel 

Jeanne Murphy

Melanie Spackmann

 

Grade 1 Teachers

Jessica Johnson (Ms. Jill Taschetti, substitute for 2009-10 school year)

Bonnie Myers

Tracy Zordan 

Courtney Rowe

 

Grade 2 Teachers

Susan Chura 

Barbara Haynes

Alison Radliff 

 

Grade 3 Teachers

Julie Bishop

Barbara Langston

Karen Mignery 

 

Grade 4 Teachers

Kathleen Vincent

Susanne Pantea

Julie Desso (Ms. Teresa Tremblay substitute for first quarter of 2009-10)

 

Grade 5 Teachers

Todd Hayes 

Joan Walworth

Darcy Pogue

 

Grade 6 Teachers

Hollie Russo

Annemarie Strife

Erin McBride

 

Elementary Classroom Teacher Aides

Barbara Cicchinelli, Delene Clow, Christine Masse, Ann Marie Perrotte, Donna VanBramer, Mary Varcasio, Kristin Gilman, Kim Hilton, Kim Bechard, Nancy Nelsen, Julie Lacijan, Rachel Collet, Sherry Jaquish-White, Bernadette Koniszewski

 

English Department

Susan Brophy English MS

Helene Clinton English HS

Jaimi Finley English HS

Debra Ford  English HS

Jodie Gurka, Engish MS

 

Math Department

Patrice King, Remedial Math K - 4

Nancy Houle Math MS

Nicole Spulnick Math HS

Mark Bryan Math HS

Patrick Parker Math MS

Shannon Campbell Math HS

 

Science Department

Laura Clark Science MS

Julie Jorgensen Earth Science

Kim Klimes  Living Environment (Biology) (Ms. Amanda Knaggs, substitute for 2009-10)

Carole Kruse Chemistry

Joyce Toub  Living Environment (Biology), Earth Science, Physics

James Zimmons Science 7, Science 8

 

History Department

Justin Miazga Global  Studies9, AIS

Paul Gervasio Global Studies 10, AP History

John Campbell Social Studies 8

Andrew Wein Social Studies 7

Paul Ferrara Participation in Government,  US History, Economics

 

Foreign Language

Diana Byron

Melanie Graziano 

Mary Kelley

 

Technology / Family & Consumer Sciences Department's

Christopher Goss Technology HS

David Mosher Tech 8 & 7

Sandra Catricala Family and Consumer Science (Basic Foods, Adv. Foods, H&C 7, H&C 8, Parenting, Child  Devellopment)

 

Business Department

Nancy Hurd Computer 7, Math and Financial Applications,  Computer Applications, Marketing, Business Management & Entrepreneurship for HVCC credit.

Pamela Bailey Computer K-5;  Kim Bechard Teacher Aide

Jodi Ancin Keyboarding, Business Law, Career & Financial Management, Accounting, Business Communications for HVCC Credit

 

Physical Education Department

Daniel Boyd Physical Education 7-12

Karen Diener Physical Education K-6

Jeff Countois Physical Education K-6

Meghan Reynolds Athletic Director and Physical Education 7-12

Michael Robbins (PT) Physical Education K-6

 

Music Department

Melvin Byron Band 7 - 12

Marcia Dawson  Elementary Choir
Eric Nelsen HS Choir
Deborah Ricci Band 4-6

 

Health Department

Kathleen Shaker Health  8, Health 11, Psychology

 

Art Department

Carol Donnelly Studio Art I & II, Art 8, Studio Painting, Computer Graphics & Adv. Computer Graphics

Debra McDermott K - 6

Melanie Stracuzzi Art 7, Studio Art I, II & III, Studio Drawing,  Photo I & II

 

K - 12 Media Center

Kathleen Kutny Librarian

Karen Coffrin, K - 6 Teacher Assistant,    Patricia Nelsen, Library Aide

 

Special Education

Dena Sanders  Director of Special Education Services

Susan Lasek  Secretary

Karen Grimes  School Psychologist

Kelly Denvir  School Psychologist

Leith Autsolief K-4

Anthony Bianchini 9- 12

Susan Buffaline 5-6            

Deb Ryan-Campbell K-4

Heather MacDougall

Danielle Cassin 5-6

Victoria Kelts  K-4

Kenneth Williams 7-8

Elizabeth Wyld 7-8

Erin Reedy Elementary

Deanna Clarke  Elementary Teacher Assistant

Jill Durivage  Elementary Teacher Assistant

Jeanne Bartnick  High School Teacher Assistant

Joseph Jasiewicz  High School Teacher Assistant

Janet Kay Genovese, Teacher Assistant

Susan Borden, Teacher Assistant

 

Alternative Learning Center, Teacher Aides

Kathy Akin

 

Jr. High/High School Teacher Assistants

Ann Pulcher AIS Teacher Assistant, Lisa Hackel, Teacher Assistant

 

High School Hallway Monitor/In-School Suspension Aide

Carrie Philo, Heidi Donaldson, Sherrye Hulse, Meleigha Kugler

 

Social Workers

Barbara Smith  High School Social Worker

Karen Budrakey  Middle School Social Worker 

Jean Devlin High School Social Worker

 

Special Services:  Reading, Speech Therapy, Occupational Therapy, Talented & Gifted

Diane Bridgman Reading 7-12

Janis Polishook Speech & Language Teacher

Jeanne Caputo Reading K-6

Barbara O’Neill Occupational Therapy

Lois Potrzuski Speech & Language Teacher

Elaine Richards Reading 7-12

Maxine Sherrill Talented & Gifted 

Cynthia Viola Remedial Reading K-4

Mary Opela  Elementary Remedial Reading Teacher Assistant

Valerie Miller,  BOCES Physical Therapist

 

Guidance Department

Ginny Austin 7-9 Counselor

Jessica DiFabio 10 - 12 Counselor

Betsy Daigneault, Secretary

 

Attendance 

Paula Caradori

 

Nurses

Mary Zink - Elementary

Barbara Gibson - High School

 

District Aides/Monitors

Katherine Adamczyk, Fred Potter, Barbara Seales, Mary Michalonis, Rosemary Fontain,  Cafeteria Monitors

Erin Halsted, Copy Room

Donna Robitaille, Front Desk

 

Administration/Office Personnel

Timothy P. Lange, Superintendent of School

Julie Caulkins, Secretary/District Clerk

Debra Cardnuto, High School Principal

Brenda Willits, Secretary

Christopher Scanlan, Assistant Jr./Sr. High School Principal

Nancy Smith, Secretary

Joseph P. Siracuse, Elementary Principal

Pam Kelts, Secretary; Carol Burniche, Aide

Carol Lyon, Business Manager

Nancy Spretty, Treasurer, AV Aide

Julie Lansing, Account Clerk

Gwen Piacente, Account Clerk/Tax Collector

 

Information Technology Department

Joseph Spretty, Network Manager

Paul Brown, Computer Network Technical Assistant

 

Cafeteria Staff

Kathy Prock, Manager; Bonnie DeCelle, Cook; Terri Lanigan, Patty Merola, Carolyn Shudt, Diane Reaulo, Susan Forchilli, Helen DeLaMater, Heather Phelan, Jackie Prock, Heather Phelan

 

Custodial Staff

Joseph Cichocki, Joan Gardner, Michael Follett, Bruce Kearns, Paul Sylvester, Erick Wulff, Stephen Kearns,  Michael Dunn, Steve Bechard, Beata Hanula, Dave Messier

 

District Mini-Bus Drivers

Penny Nolan, Sue Amegeshie, Rosemary Fontaine, Ed Hines, Cindy Lagace